Papa Franja naredio je kardinalima da prihvate smanjenje plata od 10 odsto i umanjio je plate ostalim verskim službenicima.
Ovo je uradio u cilju spašavanja radnih mesta, dok je pandemija koronavirusa teško ugrozila prihode Svete stolice.
Vatikan je saopštio u sredu da je Franja objavio dekret kojim uvodi proporcionalne finansijske rezove počevši od 1. aprila. Vatikanski portparol izjavio je da niskorangirani službenici neće biti pogođeni rezovima.
Kardinali koji rade u Vatikanu i žive u Rimu imaju plate između četiri i pet hiljada evra i plaćaju rentu u velikim stanovima u italijanskoj prestonici znatno ispod tržišne cene.
Ostalim vatikanskim čelnicima, uglavnom verskim službenicima, plate će biti umanjene između tri i osam odsto. Programirani rast plata biće ukinut do marta 2023. Današnje mere takođe će se primeniti na visoko osoblje u drugim papinskim bazilikama izvan Svetog Petra u Vatikanu, prenosi Klix.
Sveta stolica, centralno administrativno telo Katoličke crkve širom sveta, mogla bi iskoristiti 40 miliona evra iz rezervi drugu uzastopnu godinu dok pandemija koronavirusa nagriza njene finansije, saopštio je vodeći vatikanski ekonomski zvaničnik ovog meseca.
Sveta stolica očekuje deficit od oko 50 miliona evra u ovoj godini. Pandemija je prinudila Vatikanske muzeje, tradicionalni izvor prihoda, na zatvaranje veći deo vremena u proteklih 15 meseci, prenosi Rojters.